Jak připravit správně data?

Jaké formáty akceptujete, jak nastavím ukládání dat a jak dostanu
nejlepší barevné výsledky

 

Obecně se dá ale říct, že v případě fotek stačí, když budou v klasických formátech (např. JPG). V případě dokumentů preferujeme PDF. Pokud není zbytí, tiskneme i z formátu DOC, v tomto případě, ale nemůžeme ručit za správné rozložení stránky.

Podrobnosti pro přípravu fotografií:

Pokud chcete využít naší technologie High Chroma (tedy tisknout s více barvami), nemusíte většinou dělat nic. Stačí, když přinesete vaše fotografie v dostatečné velikosti – rozlišení.

Na formátech už pak tolik nezáleží, akceptujeme JPG, TIF, BMP a v případě nutnosti i RAWy. High Chroma využívá barevné spektru sRGB a rozlišení na výsledný formát by mělo být alespoň 300 DPI.

Samozřejmě je možné tisknout i fotografie převedené do barevnosti CMYK.

 

Podrobnosti pro přípravu dokumentů:

Pokud můžete noste ve formátu PDF. V případě formátu DOC nemůžeme díky rozdílům ve verzích Word a rozdílům v druzích písma a dalších věcech které jsou s tímto formátem spojeny, ručit za správné rozložení stránky. Obdobné je to s tabulkami programu Excel.

Mám jen Word, jak převedu data do formátu PDF?

To je snadné! V nabídce, kde zadáváte jméno souboru ( Uložit jako...) vyberte z nabídky formátů PDF a dejte uložit.

Pokud máte starší verzi nebo volbu PDF nevidíte, uložte soubor ve formátu „*.doc Word 97-2003“ (nikoliv docx). I tento formát je často problematický, ale většinou je více vpořádku, než formáty novějších verzí.

 

 

Pokročilá nastavení

Detailní nastavení k optimalizaci tisku,
pro grafiky, knihaře atp.

 

Jak nastavím v grafice barevné profily, na co tisknete?

Pokud používáte balík Adobe, postačí vám přes Bridge (nebo ve Photoshopu, Illustratoru či InDesignu) pod nabídkou Upravit (Edit) nastavit v Nastavení barev (Color Settings) „Europe General Purpose 3“.

Tím se vám všechny dokumenty, které následně budete v daném programu vytvářet založí s barevnými profily sRGB nebo Fogra 39.

Pokud chcete být opravdu pečlivý a víte, jak barevné profily instalovat, používáme standard pro profesionální ofset ISO Coated v2 300% (ECI). Rozdíly jsou ale prakticky nepostřehnutelné.
Stáhnout si ho můžete případně zde: http://www.eci.org/en/downloads

POZOR! Pokud převádíte data z US Web Coated případně jiných barevných profilů na standard pro Evropu (Fogra 39, Fogra 27, ISO Coated...), mohou se barevně lišit. Zde nezáleží na barevnosti CMYK/RGB, ale je to otázkou samotných profilů. Pokud chcete tisknout barevně přesně, je třeba mít tyto profily správně nastaveny!

 

Podrobnosti pro přípravu grafiky a pokročilá nastavení PDF:

Grafiku se vždy snažte nosit ve formátu PDF. Vektorovou, nebo v rozlišení minimálně 300 DPI. Pokud chcete tisknout formát do krajů, vždy nastavte spadávky a ořezové značky minimálně 3 mm k formátu.

Adobe InDesign: Jak správně nastavit dokument?

 1. Pokud zakládáte nový dokument, nastavte si potřebný formát (výšku a šířku) a v tom samém okně dole rozklikněte nabídku „Spadávky“ (Bleed and Slug).
 2. Zde v prvních oknech nastavte ideálně 5 mm (minimálně však 3).
 3. Vše, co chcete mít oříznuté do krajů musí přesahovat do spadávek. Jinak při ořezu může vzniknout tenké bílé místo u hran formátu.
 4. Jakmile dokončíte svoji práci, dejte Soubor > Exportovat (File > Export...)
 5. Nezapomeňte zaškrtnout export se spadávkami podle dokumentu (podrobně níže).
 6. Vyberte kam soubor uložit, jeho název a zvolte PDF (Tisk) / PDF (Print) (POZOR! Nikoliv PDF Interaktivní / Interactive)

 

Jaké náležitosti má mít dobře vyexportované PDF?
(platí i pro Illustrator, Photoshop PDF)

 • Doporučujeme z horní nabídky exportu vybrat PDF/X-1a:2003 a vedle toho Acrobat 5 (PDF1.4)
 • Poté formát, místo A4, A3... nastavit na „Vlastní“ (Custom) v horní části nabídky.
 • Zaškrtnout pole s ořezovými značkami a spadávky (Bleed) dokumentu také.
 • V případě, že chcete klasický tisk, zkontrolujte pouze, že v nabídce výstup (Output) je „Převést do cílového“ (Convert to destination).
 • V případě, že používáte v dokumentu RGB nebo Pantone barvy a chcete využít široké spektrum High Chroma, v poli Výstup (Output) změňte nabídku na „Bez převodu barev“ (No Color Conversion) a následně pak „Zahrnout všechny profily“ (Include all profiles)
 • Nyní dejte Exportovat (Export), případně si nastavení uložte pro další použití.

 

Jak mám připravit data pro knižní vazbu?

Nejjednoduší je, když je klasicky vyexportujete a donesete k nám. Je na vás, zdali dokument budete komponovat jako „Protilehlé stránky“ (Facing pages) nebo jednotlivě.

Nezapomeňte však opět nastavit spadávky (Bleed) a ořezové značky (Crop Marks)! V tomto postupujte při exportu podle instrukcí výše.

Jak nyní připravím desky knihy?

Samozřejmě pokud chcete i vazbu V2, je třeba vytvořit rovnou desky. Nejproblematičtější bývá jak odvodit hřbet. Pokud navštívíte naši provozovnu a znáte počet vašich stran, hřbet můžete změřit z bloku prázdných papírů, dále se na něj připočítává milimetr na každé straně kvůli ohýbání. Takže tlouštka hřbetu je „výška daného bloku stránek + 2mm“. Dále pak tvořte desky jako celý formát.

Příklad:

Chci publikaci o formátu A4, uvnitř mám 47 stránek, které jsem si změřil – výška bloku 5mm.
Při zakládání dokumentu tedy vyjdu z toho, že desky musí mít formát A3 (přední a zadní strana knihy) + 5 mm hřbet + 2 mm na ohyb hřbetu. Z toho dostanu, že se jedná o velikost 427 mm (210+210+5+2 mm). Výsledný formát na který připravím grafiku obálky je tedy 427 x 297 mm.