Jak připravit správně data?

Jaké formáty akceptujete, jak nastavím ukládání dat a jak dostanu nejlepší barevné výsledky


Obecně se dá ale říct, že v případě fotek stačí, když budou v klasických formátech (např. JPG).


V případě dokumentů preferujeme PDF. Pokud není zbytí, tiskneme i z formátu DOC, v tomto případě ale nemůžeme ručit za správné rozložení stránky.


Podrobnosti pro přípravu fotografií:

Pokud chcete využít naší technologie High Chroma (tedy tisknout s více barvami), nemusíte většinou dělat nic. Stačí, když přinesete vaše fotografie v dostatečné velikosti – rozlišení.


Na formátech už pak tolik nezáleží, akceptujeme JPG, TIF, BMP a v případě nutnosti i RAWy.


High Chroma využívá barevné spektru sRGB a rozlišení na výsledný formát by mělo být alespoň 300 DPI.


Samozřejmě je možné tisknout i fotografie převedené do barevnosti CMYK.


Podrobnosti pro přípravu dokumentů:

Pokud můžete noste ve formátu PDF. V případě formátu DOC nemůžeme díky rozdílům ve verzích Word a rozdílům v druzích písma a dalších věcech které jsou s tímto formátem spojeny, ručit za správné rozložení stránky. Obdobné je to s tabulkami programu Excel.


Mám jen Word, jak převedu data do formátu PDF?

To je snadné! V nabídce, kde zadáváte jméno souboru ( Uložit jako...) vyberte z nabídky formátů PDF a dejte uložit.


Pokud máte starší verzi nebo volbu PDF nevidíte, uložte soubor ve formátu „*.doc Word 97-2003“ (nikoliv docx). I tento formát je často problematický, ale většinou je více vpořádku, než formáty novějších verzí.

 

Pokročilá nastavení

Detailní nastavení k optimalizaci tisku


Jak nastavím v grafice barevné profily, na co tisknete?

Pokud používáte balík Adobe, postačí vám přes Bridge (nebo ve Photoshopu, Illustratoru či InDesignu) pod nabídkou Upravit (Edit) nastavit v Nastavení barev (Color Settings) „Europe General Purpose 3“.


Tím se vám všechny dokumenty, které následně budete v daném programu vytvářet založí s barevnými profily sRGB nebo Fogra 39.


Pokud chcete být opravdu pečlivý a víte, jak barevné profily instalovat, používáme standard pro profesionální ofset ISO Coated v2 300% (ECI). Rozdíly jsou ale prakticky nepostřehnutelné. Stáhnout si ho můžete případně zde: „http://www.eci.org/en/downloads“


POZOR! Pokud převádíte data z US Web Coated případně jiných barevnosntích profilů na standard pro Evropu (Fogra 39, Fogra 27, ISO Coated...), mohou se barevně lišit. Zde nezáleží na barevnosti CMYK/RGB, ale je to otázkou samotných profilů. Pokud chcete tisknout barevně přesně, je třeba mít tyto profily správně nastaveny!


Podrobnosti pro přípravu grafiky a pokročilá nastavení PDF:

Grafiku se vždy snažte nosit ve formátu PDF. Vektorovou, nebo v rozlišení minimálně 300 DPI. Pokud chcete tisknout formát do krajů, vždy nastavte spadávky a ořezové značky minimálně 3 mm k formátu.

Adobe InDesign: Jak správně nastavit dokument?

Pokud zakládáte nový dokument, nastavte si potřebný formát (výšku a šířku) a v tom samém okně dole rozklikněte nabídku „Spadávky“ (Bleed and Slug).


Zde v prvních oknech nastavte ideálně 5 mm (minimálně však 3).


Vše, co chcete mít oříznuté do krajů musí přesahovat do spadávek. Jinak při ořezu může vzniknout tenké bílé místo.


Jakmile dokončíte svoji práci, dejte Soubor > Exportovat (File > Export...)


Vyberte kam soubor uložit, jeho název a zvolte PDF (Tisk) / PDF (Print) (POZOR! Nikoliv PDF Interaktivní / Interactive)


Jaké náležitosti má mít dobře vyexportované PDF? (platí i pro Illustrator, Photoshop PDF)

Doporučujeme z horní nabídky exportu vybrat PDF/X-1a:2003 a vedle toho Acrobat 5 (PDF1.4) Poté formát (místo A4, A3...) nastavit na „Vlastní“ (Custom) v horní části nabídky. Zaškrtnout pole s ořezovými značkami a spadávky (Bleed) dokumentu také.


V případě, že chcete klasický tisk, zkontrolujte pouze, že v nabídce výstup (Output) je „Převést do cílového“ (Convert to destination).


V případě, že používáte v dokumentu RGB nebo Pantone barvy a chcete využít široké spektrum High Chroma, v poli Výstup (Output) změňte nabídku na „Bez převodu barev“ (No Color Conversion) a následně pak „Zahrnout všechny profily“ (Include all profiles)


Nyní dejte Exportovat (Export), případně si nastavení uložte pro další použití.

Jak mám připravit data pro knižní vazbu?

Nejjednoduší je, když je klasicky vyexportujete a donesete k nám. Je na vás, zdali dokument budete komponovat jako „Protilehlé stránky“ (Facing pages) nebo jednotlivě.


Nezapomeňte však opět nastavit spadávky (Bleed) a ořezové značky (Crop Marks)! V tomto postupujte při exportu podle instrukcí výše.


Jak nyní připravím desky knihy?

Samozřejmě pokud chcete i vazbu V2, je třeba vytvořit rovnou desky. Nejproblematičtější bývá jak odvodit hřbet. Pokud navštívíte naši provozovnu a znáte počet vašich stran, hřbet můžete změřit z bloku prázdných papírů, dále se na něj připočítává milimetr na každé straně kvůli ohýbání. Takže tlouštka hřbetu je „výška daného bloku stránek + 2mm“. Dále pak tvořte desky jako celý
formát.


Příklad:
Chci publikaci o formátu A4, uvnitř mám 47 stránek, které jsem si změřil – výška bloku 5mm. Při zakládání dokumentu tedy vyjdu z toho, že desky musí mít formát A3 (přední a zadní strana knihy) + 5 mm hřbet + 2 mm na ohyb hřbetu. Z toho dostanu, že se jedná o velikost 427 mm (210+210+5+2 mm). Výsledný formát na který připravím grafiku obálky je tedy 427 x 297 mm.