Vinylové fólie

Co jsou vinylové fólie a jak se připravuje jejich aplikace

 

Vinylová fólie je tenká vrstva polymerového plastu (PVC), na jejíž vnější straně je zpravidla lesklá či matná barva nebo vzor a ze spodní strany adhezivní látka – lepidlo.

Její nejznámější využití je zejména v oblasti reklamy a marketingu, na polepy výloh nebo výrobu cedulí a značení. V takových případech se nejčastěji využívá řezaná grafika (či fóliopísmo). Jde o techniku, kdy pomocí speciálního zařízení se do vinylové fólie na základě vektorové grafiky vyřízne písmo, grafika či logo, a to se pak přes přenosný materiál skládá a lepí na potřebném místě. Tato forma však má určitá omezení, neboť grafika je vždy vyřezávána do jedné barvy a tak složitější motivy je potřeba skládat z více odlišných rolí fólie.

Věděli jste že: I dopravní značky jsou velmi často řešeny reflexními (odrazkovými) vinylovými fóliemi?

Pokud je grafika příliš složitá, nebo není možné mít ji ve vektorech, přistupuje se k možnosti potištěné fólie nebo kombinaci těchto dvou, kdy část polepu je vytištěna a část je doplněna řezanou grafikou.

Levnější PVC fólie a jejich potisky často podléhají povětrnostním vlivům. Ztárácí svoji pružnost, v zimě praskají, do prasklin zatéká voda, která opět zamrzá a fólie se tak neustále odlepuje a podléhá rychlé zkáze. Proto je třeba dbát vždy na výběr vhodné fólie, ať už pro polep v interiéru, na voze, či extérieru.

Fólie pro využití venku se u nás navíc překrývají tenkou vrstvičkou UV protektivního laminátu, což zachovává stálost barev na slunečním světle a brání před likvidací od slunečních paprsků.

Samozřejmě se polepy díky snadné aplikaci a ceně postupně dostaly i do interiéru. Díky tomu se můžeme setkat s užitím při renovaci starého nábytku, na cedulkách a informačních systémech, při dekoracích, a dokonce ve speciálních případech jako součást podlahového vzoru nebo jako samolepicí tapety.

Aplikace grafiky vinylovými fóliemi

  • Vytváříme návrhy na aplikaci fóliemi.
  • Vyřežeme vám potřebnou grafiku.
  • Lepíme.
 
Pošlete nebo nás nechte vám vytvořit návrh, fólie vám vyřežeme a připravíme k aplikaci. Dodáváme i s přenašečkou (přenášecí fólie, která usnadňuje spasování jednotlivých prvků). U větších a složitějších aplikací nabízíme a doporučujeme službu, kdy danou grafiku rádi pro vás profesionálně aplikujeme.
 
 

Polepy vozů vinylovými fóliemi

Díky polepům nebo celopolepům vozu můžete výrazně vylepšit jeho viditelnost na ulici. To ocení často hlavně profesionálové, kteří potřebují prezentovat firmu svým vozovým parkem. Stejně tak dobře se ale hodí i pro menší podnikatele, kteří využívají svůj osobní vůz a potřebují se prezentovat v ulicích např. při dojíždění do práce.
 
Na vozy se používá speciální druh vinylových fólií, který musí odolat nejen těžkým povětrnostním vlivům, soli a námraze v zimě, ale především si musí stále zachovat svoji pružnost, aby odolali i drobným nárazům či odletujícímu štěrku z vozovky. To klasické fólie, které se pro vnější užití často jen laminují nemusí. Fólie se aplikuje v přesně naměřených velikostech, které vychází z plánů
daného vozu výrobcem. To proto, aby se nejen ušetřil materiál, ale promyšlené spoje prodlužují i životnost polepu. Následně se ohýbají pod horkým proudem vzduchu do potřebného tvaru vozu, kde se pak ručně pomocí speciální stěrky fixují.
 
Mnoho zákazníků využívá vinylové fólie i k oživení interiéru například aplikací carbonového vzoru, červeného kovu, imitací dřeva namísto tvrdých plastů.
 
My vytváříme polepy od prvotního návrhu/skici až po výsledně hotový produkt. Nabízíme širokou škálu fóliových materiálů jak k vnitřnímu, tak celosezónnímu užití.